Single Blog

Jak być szczęśliwym człowiekiem? 5 porad

 

Pracując z ludźmi niejednokrotnie słyszałam wiele porad o tym jak żyć, by być szczęśliwym. Czasem wnioski płyną z doświadczeń – najczęściej tych trudnych, bolesnych, czasem nawet traumatycznych. Niekiedy konkluzje o tym jak to jest gdy “inni ludzie są szczęśliwi” są efektem niewykorzystanych możliwości. Na szczęście przesłania o szczęściu wygłaszają nie tylko osoby zrezygnowane, przekonane o tym, że nie mają już szans na zmianę. Na świecie istnieją ludzie szczęśliwi, naprawdę! I choć ich wskazówki nie są nadzwyczaj odkrywcze, to jednak inspirują do tego, by za nimi podążać. By żyć, a nie przeżywać.

 

Oto krótka listę pięciu porad, które usłyszałam dotyczących tego jak być szczęśliwym człowiekiem:

Ucz się 

Te słowa słyszał chyba każdy z nas. Najpierw od rodziców, później od nauczycieli, następnie (im bliżej matury) znów od rodziców na przemian z nauczycielami. Wybierając studia i decydując się na kolejne kroki w naszej edukacji czy karierze zawodowej słyszymy stale ten sam głos “ucz się!”. Obietnic było wiele – nauka miała zapewnić nam nienaganne wykształcenie, dobrą pracę czy dużo pieniędzy. Jak wiemy w praktyce różnie z tym bywa. Wiedza nie okazała się kluczem do bogactwa i sukcesu, ale… No właśnie. Popatrzmy na “ucz się” trochę szerzej. Nauka to nie tylko teoria i wkuwanie regułek, praw czy definicji. Nauka to też doświadczenie. Nauka to również praca nad sobą. I tak – zgadzam się w 100%, że uczenie się pomaga dążyć do szczęścia.

Miej czas dla siebie 

To bardzo trudne, a zarazem niezwykle ważne. Kiedy uświadomimy sobie, że tak naprawdę ze sobą jesteśmy 24 godziny na dobę i w tym wszystkim tak niewiele mamy czasu dla siebie. Wiemy wiele o innych, o tym co powinni robić, jak powinni żyć – a co wiemy o sobie? Czas dla siebie, odpoczynek, chwila na refleksję – to wszystko pomaga nam lepiej przeżywać życie. Jeśli nie znajdziemy na to czasu istnieje prawdopodobieństwo, że u schyłku naszego życia będziemy mieć poczucie bycia wykorzystanym, niespełnionym i sfrustrowanym. A to już na pewno nie jest wyrazem szczęścia.

Bądź człowiekiem 

Sztuka kompromisu i zdolność dostrzegania cudzych potrzeb jest trudną umiejętnością. Cała trudność polega na tym, by zbalansować swoją próżność i włączyć nieco więcej empatii, bo przecież… warto żyć dobrze z ludźmi.

Nie przejmuj się co pomyślą inni 

Ha! Łatwo powiedzieć! Jak tu się nie przejmować skoro od dziecka uczono nas, aby u babci zachowywać się grzecznie, a przy cioci nie wspominać o pewnych tematach. To nie przejmowanie się jest sporym wyzwaniem, ale uwalnia nas ze szponów powinności i daje wolność do bycia sobą. Czy to nie wspaniałe?

Podróżuj 

Są osoby dla których wyjazdy wszelkiej maści to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Są też tacy, którzy wszystkie pieniądze oddadzą by tylko uciec gdzieś i się zaszyć. Jak podróżowanie przekłada się na szczęśliwe życie? Wyjazd, szczególnie poza granice kraju, daje okazję do tego, by nie tylko poznawać, zwiedzać i smakować, ale również sprawdzać siebie – a zwłaszcza jeśli sami go organizujemy! Każda taka podróż to pakiet wspomnień, który zostaje z nami do końca życia.

 

Ze szczęściem jest trochę jak z króliczkiem, którego gonimy, choć nie możemy go złapać. Mówi się, że trwa krótko i jest ulotne. Pewnie coś w tym jest, ale permanentne nieszczęście i przekonywanie siebie, że “ja to mam takie szczęście” chyba też nie jest do końca fair. Jak powiedział Dale Carnegie: “Zachowuj się tak, jakbyś już był szczęśliwy, a zobaczysz, że faktycznie będziesz szczęśliwy”.

 

Comments ()

Post a Comment

© Copyright 2019 - Go to grow