Single Blog

Jak zacząć list motywacyjny?

Pisanie listu do pracodawcy niekiedy bywa stresujące. Odkładamy to zadanie na potem, wierząc głęboko, że może nas oświeci i w końcu będziemy wiedzieli co chcemy napisać. Często jest tak, że to właśnie pierwsze zdania są najtrudniejsze, później na szczęście jest lepiej. Jak zacząć list motywacyjny? Oto kilka wskazówek.

Jak zacząć list motywacyjny? Część formalna

Chcąc rozpocząć pisanie listu motywacyjnego nie możemy zapomnieć o elementach formalnych tego dokumentu. Oto lista elementów, które powinny znaleźć się w liście motywacyjnym:

  • Miejscowość i data – powinny znaleźć się w prawym górnym rogu kartki (np. Warszawa, 20 grudnia 2018 roku),
  • Imię i nazwisko osoby, która pisze list,
  • Dane kontaktowe – winny znaleźć się pod imieniem i nazwiskiem. Wśród nich powinien znaleźć się adres korespondencyjny, a poniżej również numer telefonu i adres e-mail,
  • Dane pracodawcy: nazwa firmy i pełny adres – piszemy po prawej stronie, poniżej naszych danych kontaktowych.

 

Jak zacząć list motywacyjny? Część właściwa

List motywacyjny rozpoczynamy zwrotem do adresata – och jak to podniośle brzmi! Uniwersalnym zwrotem jest zwrot “Szanowni Państwo”. Na tym etapie idzie zwykle całkiem nieźle – w końcu to nie trudne. Schody zaczynają się właśnie teraz.

Jak rozpocząć list motywacyjny? Jak napisać pierwsze zdanie?

No cóż… po prostu. To pierwsze zdanie bywa zwykle najtrudniejsze, ponieważ w naszej głowie kołaczą się myśli, że powinniśmy brzmieć poważnie i profesjonalnie. Jednak pisanie ma to do siebie, że zawsze możemy skreślić, poprawić lub zmienić to, co napisaliśmy – czego (niestety!) nie możemy zrobić z tym, co mówimy. Dlatego zachęcam do tego, by po prostu zacząć. Napisz cokolwiek, tak po prostu.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ruszyć:

  • jeśli piszesz w odpowiedzi na ogłoszenie, nie zaszkodzi o tym wspomnieć – to dobry początek jeśli nie wiesz jak zacząć,
  • pracodawca nie zamieścił ogłoszenia, a Ty po prostu chcesz spróbować dostać się do pracy? Napisz w jakiej sprawie piszesz – zwróć się z prośbą o uwagę, o możliwość podjęcia współpracy,
  • jeśli w ogłoszeniu nie ma nic o tym, by dołączyć list, a Ty jednak chcesz napisać kilka słów od siebie – napisz po prostu, że chcesz opowiedzieć o sobie kilka słów. Pamiętaj jednak, by wyróżnić się czymś i nie przepisywać treści CV w zdania.
  • nie wiesz co napisać – napisz to i idź dalej. Szkoda marnować czas na zastanawianie się nad pierwszym zdaniem. Przelej na papier myśl i frustrację, która Ci towarzyszy i pisz dalej. Pozwól myślom płynąć i pisz kolejne słowa. Kiedy skończysz, wróć do wstępu – powinno pójść już dużo lepiej.

Nadal nie wiesz od czego zacząć? Napisz co sprawia Ci największą trudność.

Comments ()

Post a Comment

© Copyright 2019 - Go to grow