Single Blog

Po co pisać list motywacyjny?

List motywacyjny jest połączeniem między tym, co mamy zawarte w CV (a więc suche fakty o naszym doświadczeniu zawodowym, wykształceniu, kursach i umiejętnościach), a tym czego oczekuje pracodawca (tym, co jest zawarte w ogłoszeniu o pracę). W skrócie, list motywacyjny jest przestrzenią, w której możemy udowodnić pracodawcy, że posiadamy umiejętności i kompetencje, jakich szuka. Obecnie coraz częściej aplikujemy o pracę za pośrednictwem internetu, dlatego pojawia się pytanie – po co pisać list motywacyjny?

Dokument ten nierzadko przysparza wielu trudności – pisanie o sobie nie jest proste, a tym bardziej jeśli trzeba mówić o swoich zasobach i umiejętnościach, które mogą okazać się użyteczne dla pracodawcy. Co więcej, list motywacyjny kojarzy się z jakimś specyficznym tonem, napompowaną formułą – trzeba w końcu brzmieć mądrze i profesjonalnie.

 

Po co pisać list motywacyjny?

Podczas indywidualnych konsultacji na temat przygotowania dokumentów aplikacyjnych, bardzo często słyszałam pytanie: po co pisać list motywacyjny? Czy ktokolwiek jeszcze to czyta? Czy samo CV nie wystarczy pracodawcy, aby ocenić, czy nadajemy się do pracy?

 

List motywacyjny piszemy przede wszystkim po to, aby pokazać pracodawcy coś więcej niż tylko suche fakty zawarte w CV. List daje nam możliwość powiedzieć coś więcej. To właśnie dzięki niemu nasz potencjalny pracodawca ma szansę usłyszeć nasz indywidualny głos. Oprócz tego, list motywacyjny jest dobrym wstępem przed rozmową kwalifikacyjną – to formalna okazja do tego, by odpowiedzieć na pytania, które pojawiają się podczas bezpośredniego spotkania. W liście przecież piszemy kilka słów o sobie, opowiadamy o doświadczeniu i pełnionych do tej pory zadaniach, wspominamy o zasobach i o tym dlaczego chcemy pracować w danym miejscu.

 

Dlatego dzięki listowi motywacyjnemu możesz:

Powiedzieć coś swoimi słowami

Forma listu daje nam głos – nie są to tylko suche fakty tak jak w CV. W liście mówimy w pierwszej osobie, mówimy za siebie i o sobie. Możemy po prostu się przedstawić i opowiedzieć własną historię. Autentyczny list motywacyjny to taki, który nie jest zlepkiem zdań skopiowanych ze wzorów istniejących w internecie, pod którymi może podpisać się niemal każdy. To list pisany Twoim językiem. To Twój głos, który warto mądrze wykorzystać.

 

Przedstawić coś czego nie ma w CV

CV z założenia ma być bardzo uproszczoną, klarowną i czytelną formą dokumentu. Kategorie takie jak “Wykształcenie” czy “Doświadczenie zawodowe” to pewna stała, która się tam pojawia. Trudno tam o przestrzeń, w której można powiedzieć coś swoimi słowami, coś od siebie. List motywacyjny nadaje się do tego idealnie!

 

Wskazać zadania i obowiązki, które już znasz

W liście motywacyjnym możesz opowiedzieć na czym się znasz i jakie zadania masz już dobrze opanowane. Idealnie jest jeśli dotychczas wykonywane zadania, twoje zainteresowania i umiejętności będą nawiązywać do tych na nowym stanowisku. W liście można otwarcie i konkretnie opowiedzieć o tym co potrafimy, na czym się znamy i z jakimi zadaniami miałyśmy już do czynienia. W ten sposób można opisać te kwestie, na które nie starczyło nam miejsca w CV.

 

Opowiedzieć dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie

List motywacyjny pozwala również na to, by powiedzieć o tym do czego dążysz, na czym najbardziej zależy Ci w pracy. To przestrzeń na powiedzenie o wartościach, które są dla Ciebie kluczowe. Jeśli szczególnie interesujesz się jakimś obszarem lub po prostu dobrze się na czymś znasz – w liście motywacyjnym możesz to podkreślić w sposób szczególny.

 

Jeśli nie wiesz od czego zacząć pisząc list motywacyjny, koniecznie zajrzyj tutaj.

Comments ()

Post a Comment

© Copyright 2019 - Go to grow