Single Blog

Czym kierować się pisząc list motywacyjny? 3 zasady

Czym kierować się pisząc list motywacyjny?

Choć listy motywacyjne wydają się nieco przestarzałą formą prezentowania swojej kandydatury pracodawcy, wciąż jeszcze w niektórych ogłoszeniach pojawia się fraza „CV + list motywacyjny prosimy wysyłać na…”. O ile CV wydaje się prostym, bardziej schematycznym, łatwiejszym do utworzenia dokumentem, o tyle list motywacyjny wymaga już nieco więcej kreatywności.

Wiele osób, z którymi miałam okazję współpracować w ramach spotkań doradczych wskazywało właśnie list motywacyjny, jaką tę formę, której najbardziej się obawia. Jak pisać o sobie? Czym kierować się pisząc list motywacyjny – dostępnymi w sieci wzorami i przykładami, czy może czymś totalnie innym?

Oto 3 wskazówki, które odczarują część obaw związanych z tworzeniem listu motywacyjnego.

 

Zasada 1: PRAWDA

Może wydaje Ci się, że to oczywista zasada i nie ma potrzeby, by o tym wspominać. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że bardzo wiele osób inspiruje się gotowymi treściami listów motywacyjnych, zawartych w sieci. Okazuje się, że nierzadko czerpiąc z gotowych przykładów niektóre frazy lub całe zdania wydają nam się tak ładne, że zwyczajnie przepisujemy je do swojego listu.

Elokwentnie, mądrze brzmiące i elegancko zbudowane zdanie z pewnością może nadać nieco wyrafinowania tej formie dokumentu, jakkolwiek nie zawsze mówi prawdę o autorze. Pokazanie się z jak najlepszej strony jest ważne, jednak nie za wszelką cenę.

 

Zasada 2: AUTENTYCZNOŚĆ

Ta zasada doskonale koresponduje z zasadą pierwszą, jednak nie oznacza tego samego. Mówiąc o prawdzie mam na myśli fakty – jeśli jesteś nieśmiała, nie pisz, że jesteś otwarta i charyzmatyczna.

Myśląc o autentyczności chcę byś spojrzała na swój list pod kątem językowym. I tu znów odniesiemy się do gotowców – inspirując się gotowymi, pięknie zbudowanymi zdaniami budujemy w liście pewne wrażenie. To, jakim językiem posługujemy się pisząc o naszych zaletach buduje o nas pierwsze wrażenie.

Zastanów się co bardziej do Ciebie pasuje – sztuczny, przepompowany język (np. „Za moją osobą przemawia moje wysokie wykształcenie, liczne kursy i szkolenia, w jakich brałam udział, a także doświadczenie, które zdobyłam świadcząc usługi wolontarystyczne.”) czy konkretne, naturalne zdania (jak np. Ukończyłam studia na kierunku … Najbardziej interesuje mnie …, dlatego biorę udział w kursach i szkoleniach. Posiadam doświadczenie w …”).

Zastanów się czy pierwszy przykład brzmi dla Ciebie naturalnie? Czy w języku mówionym właśnie tak byś o sobie powiedziała?

Jeśli masz wątpliwości czy powstałe zdanie brzmi autentycznie zastanów się czy użyłabyś go w języku mówionym – np. w stosunku do swojej koleżanki czy przełożonej. Twój język ma być naturalny – tylko w ten sposób zbudujesz swój autentyczny wizerunek za pomocą listu motywacyjnego.

 

Zasada 3: PRIORYTETY

Nie chodzi o to, by pisać o wszystkim. List motywacyjny to okazja do tego, by powiedzieć coś własnym głosem – zwłaszcza jeśli chodzi o mocne strony i osiągnięcia. Mimo to ważne jest, by wybrać to, co najważniejsze.

Koncentracja na priorytetach, na tym, co kluczowe w kontekście zadań jakie być może będziesz pełnić na nowym stanowisku jest tym, o czym należy pamiętać. Nie warto rozwlekać treści o niepotrzebne informacje, nawet jeśli dla Ciebie są one z jakiegoś powodu znaczące.

 

Przedstawione powyżej 3 zasady, którymi należy się kierować pisząc list motywacyjny to z pewnością tylko część głównego drogowskazu. Jeśli masz pomysł na co jeszcze warto byłoby zwrócić uwagę tworząc ten rodzaj dokumentu aplikacyjnego, daj znać w komentarzu!

Comments ()

Post a Comment

© Copyright 2019 - Go to grow