Single Blog

Jedno pytanie, które należy sobie zadać tworząc CV

Jedno pytanie, które należy sobie zadać tworząc CV

Kiedy tworzysz dokumenty aplikacyjne z pewnością pojawia Ci się w głowie wiele pytań. Co powinny zawierać? Jaką szatę graficzną wybrać? Który wzór jest najlepszy?

Często dostaje pytania dotyczące tego jaka powinna być kolejność poszczególnych elementów albo co konkretnie należy napisać, by dokumenty były jak najlepiej odebrane. Trudno o uniwersalną odpowiedź. Kiedy spotykam się ze studentami różnych kierunków, a zwłaszcza młodymi psychologami zawsze śmiejemy się z wiadomej nam odpowiedzi, że „to zależy” i taka jest właśnie prawda.

 

W indywidualnym doradztwie zawodowym zwracam zawsze uwagę na jedno kluczowe pytanie, które moim zdaniem pomaga w określeniu tego, co należy zawrzeć bądź wyróżnić w dokumentach. To pytanie brzmi: na co najbardziej chcesz zwrócić uwagę pracodawcy? Co najbardziej chcesz mu pokazać?

Być może to pytanie wydaje Ci się bardzo oczywiste. Chcę jednak skierować Twoją uwagę na te elementy, w których zdecydowana większość popełnia moim zdaniem duży błąd, a tam właśnie to pytanie doskonale znajduje zastosowanie.

 

Jak wyróżnić ważne treści w CV?

Kiedy w dokumentach aplikacyjnych odnosisz się do swojego wykształcenia lub doświadczenia wykorzystuj pogrubianie tekstu lub inne sposoby wyróżniania treści świadomie. Jak łatwo się domyślić to, co piszemy pogrubioną czcionką w pierwszym rzędzie przyciąga uwagę czytelnika. To właśnie tu należy zastanowić się na co konkretnie chcesz skierować uwagę pracodawcy.

 

Pokażę Ci to na przykładzie sekcji WYKSZTAŁCENIE. Zazwyczaj w większości CV wygląda to następująco:

2010 – 2015
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie
Psychologia

 

Co jako pierwsze rzuca Ci się w oczy? Z pewnością są to pełna nazwa uczelni wyższej w Lublinie. Jednak czy to właśnie to powinien zobaczyć pracodawca?

 

W tym właśnie miejscu należy zadać sobie pytanie: na co chcę zwrócić uwagę pracodawcy, co chcę mu pokazać? Czy uczelnię, którą ukończyłam, czy też kierunek studiów, którego jestem absolwentką.

Osobiście skłaniam się ku tej drugiej opcji, choć pewnie znajdą się osoby, które stwierdzą, że skoro są tak dobrze wykształcone to warto się tym pochwalić. Nie twierdzę, że to złe, jakkolwiek jestem za tym, by CV pokazywało dokładnie to, co interesuje przyszłego pracodawcę.

 

Dlatego jeśli powyższy kandydat ubiegałby się o pracę w charakterze psychologa, część dotycząca wykształcenia mogłaby wyglądać następująco:

 

2010 – 2015
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie
Psychologia

 

Zachęcam Cię do tego, by przeanalizować pozostałe elementy Twojego CV. Sprawdź czy faktycznie wyróżniasz to, co dla stanowiska, o jakie się ubiegasz jest ważne. Zadbaj o to, by osoba, która przegląda Twoje CV od razu dostrzegła to, czego poszukuje w uzyskanych aplikacjach. Pokaż, że masz dokładnie to, czego szukają i wykorzystuj świadomie proste metody przykuwania uwagi.

Comments ()

Post a Comment

© Copyright 2019 - Go to grow