Single Blog

5 pomysłów jak zdobyć doświadczenie zawodowe jeszcze na studiach

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe?

W życiu każdego studenta przychodzi taki moment, kiedy zaczyna odczuwać nieuchronnie zbliżający się koniec – koniec studiowania. Wtedy właśnie zaczynają pojawiać się pierwsze refleksje dotyczące tego, co robić? Gdzie iść do pracy? Co wpisać w CV, by przekonać do siebie wymarzonego pracodawcę.

Chęci mieszają się z bezradnością, wiara we własny potencjał z frustracją. Jak poradzić sobie pod koniec studiów i zadbać o dobry zawodowy start?

Oto pięć pomysłów na to gdzie zdobyć doświadczenie, jeśli jeszcze go nie masz.

Praktyki

Udział w praktykach to nie tylko obowiązkowa opcja do uzyskania zaliczenia na studiach. Bezpłatna praktyka jest także dobrym sposobem na to, by poszerzać kompetencje zawodowe i zapoznawać się z wymarzonym zawodem.

Jeśli chcesz “od kuchni” sprawdzić jak wygląda praca w zawodzie, który jest Twoim wyborem – bezpłatna praktyka to doskonałe rozwiązanie. W ten sposób nie tylko uczysz się wykonywać zadania, które być może w przyszłości będziesz pełnić. Przyjmuje się, że na praktykach obecny jest także opiekun, czyli osoba, która wprowadza i krok po kroku pokazuje młodemu człowiekowi jak w praktyce wygląda praca.

Nie ma się też co łudzić – często większość praktyk jest bezpłatna. W związku z tym zadania, które są powierzane młodym ludziom nie należą do szczególnie ambitnych. Nie można jednak podważyć znaczenia samego uczestniczenia i możliwości obserwowania pracy od wewnątrz. Jest to dokładnie to, czego zazwyczaj brakuje na studiach.

Warto pamiętać, że dzięki temu rozwiązaniu możesz bez większych zobowiązań zwyczajnie przetestować różne możliwości i miejsca. Co więcej, zdobywasz dzięki temu pierwsze kontakty i dajesz się poznać ewentualnemu przyszłemu pracodawcy. Kto wie, być może dzięki temu, kiedyś praca sama przyjdzie do Ciebie.

Gdzie szukać informacji o bezpłatnych praktykach? Są dwie ścieżki – pierwsza to biura karier. W zasadzie każda uczelnia wyższa ma swoje biuro karier – wśród pojawiających się tam ogłoszeń możesz trafić na informacje dotyczące praktyk. Druga możliwość to samodzielne zgłoszenie się do miejsca, które Cię interesuje i zapytanie o taką możliwość. Czas takich praktyk jest zazwyczaj ustalany na jakiś konkretny okres np. 3 miesiące.

Uczestnicząc w trakcie studiów w różnego rodzaju praktykach zdobywasz sporą przewagę nad swoimi rówieśnikami. W ten sposób nie tylko uczysz się teorii na studiach, ale również poznajesz branżę od strony praktycznej, a jednocześnie poznajesz też własne preferencje. Dalsze wybory jeśli chodzi o pracę, z pewnością będą o wiele łatwiejsze.

Wolontariat

Można powiedzieć, że prace woluntarystyczne to coś podobnego do praktyk. Różnica jednak polega na tym, że ta forma zaangażowania dostępna jest dla osób w każdym wieku, niezależnie od tego, czy są to osoby niepełnoletnie, studenci, czy też osoby w wieku 40+. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na to, że prace woluntarystyczne są szczególnie popularne w tych miejscach, gdzie pracuje się z ludźmi.

Wiele ofert prac woluntarystycznych można znaleźć w świetlicach środowiskowych, szpitalach, ośrodkach wsparcia czy domach kultury. Oprócz tego nierzadko spotkać można również być wolontariuszem przy organizacji imprez, wydarzeń kulturalnych czy większych eventów. Możliwości jest sporo, dlatego sprawdź gdzie w obszarze Twoich zainteresowań możesz się zaangażować.

Prace woluntarystyczne stanowią ciekawą alternatywę, by zdobyć doświadczenie w pracy z ludźmi. Niezależnie od tego, czy Twój wolontariat będzie skupiał się na działaniach pomocowych (np. wsparcie świetlicy w opiece nad dziećmi) czy organizacji jakiegoś wydarzenia (np. udział w Letniej Akademii Filmowej w Twoim mieście), możesz zdobyć cenne umiejętności. Praca z ludźmi uczy… pracy z ludźmi 😊 To ogromna wartość i nie da się nauczyć tego w teorii.

Gdzie szukać wolontariatu? Warto sprawdzić czy w Twoim mieście jest jakieś Centrum Wolontariatu, do którego możesz się zgłosić. Podobnie jak w przypadku praktyk – niekiedy informacje znaleźć możesz również w biurach karier. Oprócz tego warto również zgłaszać się bezpośrednio do miejsc, które są w polu Twoich zainteresowań zawodowych z propozycją wsparcia na zasadzie wolontariatu.

Copywriting i pisanie artykułów

Pisanie tekstów na tematy związane z zainteresowaniami czy branżą w której planujesz pracować, to świetna opcja! Nie dość, że budujesz nowe doświadczenie zawodowe, to dodatkowo możesz zarobić na tym pieniądze. Niewątpliwą zaletą tego typu pracy jest to, że można ją w łatwy sposób dopasować do trybu studiów. Praca taka wykonywana jest często zdalnie, dzięki czemu możesz pisać wtedy, kiedy masz czas, bez obawy o to jak pogodzić pracę ze studiami.

Jeśli zdecydujesz się na copywriting, a więc tworzenie treści o charakterze reklamowym np. do sklepów internetowych, możesz mieć pewność, że jeśli podejdziesz do sprawy ambitnie, wiele możesz z tego wyciągnąć. W ten sposób możesz doskonalić swoje umiejętności językowe, jak i marketingowe. To spora wartość, jeśli chodzi o budowanie doświadczenia zawodowego. Jest to jednak dobra propozycja dla tych osób, które dobrze radzą sobie z językiem i mają tzw. “lekkie pióro”.

Możesz również spróbować znaleźć takie miejsce w sieci, które związane jest z Twoim przyszłym zawodem. Być może artykuły o tematyce, którą obecnie przerabiasz będą tym, czego potrzebują właściciele strony. Zwróć jeszcze uwagę na to, jak pisanie zmusza do myślenia i opowiadania o treściach, które przyswajasz. Pisząc o tematach branżowych zwyczajnie powtórzysz sobie istotne merytorycznie treści. W ten sposób wilk syty, i owca cała! Same plusy 😊

Gdzie szukać ofert? Wystarczy wpisać hasło “copywriter” lub “redaktor treści (internetowych)” w dowolną wyszukiwarkę z ofertami pracy. Przejrzyj dokładnie wymagania i zaaplikuj. Możesz spodziewać się tego, że dostaniesz przykładowy temat, na który trzeba będzie napisać artykuł lub tekst reklamowy. Niekiedy cały proces rekrutacji odbywa się w całości przez internet, dlatego plusem jest oszczędność czasu i brak stresu związanego z wieloetapowym procesem rekrutacji.

Staże i szkolenia zawodowe

Czasy, kiedy absolwentom trudno było znaleźć pracę w zawodzie myślę, że już powoli odchodzą w niepamięć. Wciąż jeszcze dostępna jest opcja staży oferowanych przez urzędy pracy, które stanowią także doskonałą okazję do tego, by zacząć.

Na chwilę obecną zarówno studenci, jak i absolwenci mają możliwość udziału w wielu różnorodnych projektach unijnych, dzięki którym uzyskują kompleksowe wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego, poradnictwa psychologicznego, pośrednictwa pracy, szkoleń miękkich i twardych i wreszcie – stażu zawodowego.

Staż w ramach projektu to świetna opcja na start! Dla młodego człowieka, nieposiadającego doświadczenia zawodowego, jest to fantastyczna okazja do tego, by poznać środowisko zawodowe, zyskać pierwsze doświadczenia, a także rozpocząć świadome budowanie swojej ścieżki zawodowej. Dla młodego człowieka jest to bardzo dobra możliwość do tego, by rozpocząć pracę w miejscu, które faktycznie go interesuje. Dla pracodawcy to w zasadzie pracownik bez kosztów – w końcu kwestie wynagrodzenia i wsparcia takiego pracownika leżą po stronie projektu.

Jestem przekonana, że decydując się na staż można bardzo wiele się nauczyć. Ważne są jednak dwie kwestie – miejsce, gdzie będziesz go odbywać oraz Twoje zaangażowanie. Jeśli chodzi o pierwszy punkt – wybieraj świadomie. Skoro już decydujesz się na staż wybierz takie miejsce, w którym coś się dzieje. Jednak jest też druga strona medalu – to od Ciebie zależeć będzie jak wiele z tego doświadczenia uzyskasz. Dlaczego o tym piszę? Istnieje taki stereotyp, że stażyści zajmują się jedynie parzeniem kawy, może się z tym spotkałaś? Nawet jeśli wymagania będą minimalne, może warto wyjść z inicjatywą?

Praca dorywcza

Poszukiwanie dorywczego zatrudnienia to zawsze dobra opcja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. Jest jednak jeden minus takiego rozwiązania – nie zawsze ten rodzaj zatrudnienia umożliwia zdobycie doświadczenia w miejscu, które jest związane z naszym zawodem.

Praca w restauracji, opieka nad dzieckiem czy wyjazd za granicę na owoce – na pierwszy rzut oka może się to wydawać kiepskim rozwiązaniem. Z jednej strony trudno się spierać – w końcu im bardziej nasze doświadczenie pokrywa się z tym, czym pragniemy zająć się w przyszłości tym lepiej. Z drugiej jednak strony warto zwrócić uwagę na fakt, że w każdej pracy czegoś się uczymy. Nigdy nie wiadomo kiedy zdobyte kompetencje będą nam przydatne. W tym przypadku odeślę Cię do artykułu o kompetencjach miękkich (kliknij tutaj), gdzie możesz sprawdzić jak wiele umiejętności możesz nabyć pracując niemal w każdej pracy.

 

Brak doświadczenia na początku ścieżki zawodowej to normalna kwestia. Nie ma się czemu dziwić – niekiedy naprawdę trudno pogodzić studia z jakąkolwiek pracą.

Mimo to zwróć uwagę na różne możliwości, jakie stawia przed Tobą uczelnia czy różnego rodzaju firmy. Korzystaj z różnych możliwości, jakie dostrzegasz wokół siebie. Niekiedy całkiem przypadkiem możesz trafić na naprawdę doskonałe propozycje, które nie wymagają ogromu doświadczenia zawodowego. Korzystaj również z doświadczeń innych osób – w ten sposób poznasz sprawdzone ścieżki, którymi warto podążać, by zdobyć doświadczenie zawodowe.

Jeśli masz ochotę dodać coś jeszcze do mojej listy, śmiało! Daj znać w komentarzu.

Comments ()

Post a Comment

© Copyright 2019 - Go to grow